Swabhawa, swadharma i swadhyaya

 
Bhagawadgita, z Huffingtonpost
Według Bhagawadgity lepiej jest wykonywać źle lub z błędami należące do nas samych obowiązki, niż - nawet bardzo dobrze i skutecznie – obowiązki należące do innej osoby.
Swabhawa to właściwa ci psychiczna natura, twoja własna, wrodzona i stabilna podstawa, przenikająca tymczasowe rozedrganie psychiczne i emocjonalne, które przybywa i odchodzi.
Sposób w jaki żyjesz, wykonywane czynności dnia codziennego, które współgrają ze swabhawą, to twoja swadharma (własna dharma): to wyraz twojej własnej natury. Swadharmę można określić jako wolność do bycia samym sobą i wyboru własnej ścieżki życiowej. Życie takie jest bardzo twórcze, pełne harmonii, prowadzące do rozwoju wewnętrznego, pozwalające przekroczyć ograniczenia czasu i miejsca oraz dające głęboką radość wewnętrzną. Twój umysł jest w pełni obecny tu i teraz. Realizowanie zaś dharmy należącej do innej osoby jest wysoce niewskazane, gdyż jest równoznaczne ze sprzeniewierzeniem się samemu sobie: hamuje ono wewnętrzny rozwój, a nawet może ci zaszkodzić.

Jak zrozumieć czym jest twoja swadharma? Na pewno nie poprzez słuchanie zaleceń innych lub pozwalając społeczeństwu nałożyć na ciebie samego obowiązki, które ktoś w twoim imieniu nazwie twoją swadharmą. Aby odkryć właściwą twojej naturze swadharmę, konieczne jest dokonanie intelektualnej i intuicyjnej samo-analizy (swadhyaya). Rozwój intelektu i intuicji możliwy jest poprzez regularną praktykę medytacji.
Dzięki medytacji będziesz mógł zatem przeprowadzić swadhyayę, która prowadzi do odkrycia swabhawy, manifestującą się poprzez życie według swadharmy.

Bhagawadgita

Related Posts

wewnętrzny 3899013791141813226

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *