Hampi praktycznie część 2

Taką łodzią przeprawisz się do Virupapur Gaddi
Dojazd do Hampi
Pociągiem lub autobusem dojedziesz do Hospet.
Przykładowo:
Dogodne połączenia kolejowe z Bangalore (październik 2013)
Hampi Ex, 16592, odjazd z Bangalore (Majestic) o 22:00, dojazd do Hospet na drugi dzień o 7:42.
Mys Snsi Ex, 16217, odjazd z Bangalore (Majestic) o 8:20, dojazd do Hospet tego samego dnia o 17:00.
(Powrót z Hospet do Bangalore:
Hampi Ex 16591, odjazd o 20:45, dojazd do Majestic o 06:10)

W Hospet będziesz musiał się przesiąść do lokalnego autobusu, autorikszy lub taksówki. Niektóre autobusy dalekobieżne dojeżdżają do samego Hampi.
Już na peronie dworca kolejowego w Hospet zostaniesz oblężony przez autorikszarzy. Nie wiem ile kosztuje skorzystanie z ich usług, gdyż pojechałem do Hampi autobusem (wyjazd spod dworca). Z dworca kolejowego dojedziesz również autobusem na dworzec autobusowy Hospet.

Z Hospet do Hampi autobusy kursują dwoma trasami: do wioski Kamalapuram, na południe od ruin lub do Hampi Bazar (polecam tę opcję).
Kiedy już dotrzesz do Hampi Bazar znowu zostaniesz oblężony przez autorikszarzy. Jeśli zdecydujesz się tak jak i ja na nocleg po drugiej stronie rzeki w Virupapur Gaddi, możesz skorzystać z usług rikszarzy (20 Rs do miejsca przeprawy motorówką) albo po prostu iść tam pieszo (do 10 minut: po dotarciu do Hampi Bazar zobaczysz wielką gopuram, czyli wieżę świątyni Virupaksha. Przed samą gopuram skręć w prawo i idź wzdłuż murów świątyni aż do rzeki. Tam zobaczysz już miejsce przeprawy przez rzekę).
Ważna uwaga: motorówki kursują dość nieregularnie (czekają raczej na wystarczającą liczbę pasażerów), zwykle co kilkanaście-kilkadziesiąt minut od ok 7:00 rano do ok. 18:00 (tuż przed zachodem słońca). Pamiętaj, że z Virupapur Gaddi możesz się wydostać do Hampi Bazar jedynie motorówką lub ewentualnie taksówką (długa trasa przez okoliczne wioski; w Hampi nie ma mostu).
Cena przeprawy w jedną stronę: 10 Rs za osobę (dodatkowe 10 Rs za duży bagaż).

Przed Świątynią Kriszny
Poruszanie się po Hampi:
Ruiny Hampi rozciągają się na powierzchni około 26 kilometrów kwadratowych. Jeśli jesteś zaprawionym piechurem dasz sobie radę, jednak nie planuj zbyt długiej trasy (poza zachmurzonymi dniami w Hampi w południe panuje duży upał, konieczne jest nakrycie głowy!). Idąc wzdłuż rzeki z okolic Hampi Bazar do świątyni Vitthala napotkasz na wiele straganów z napojami i przekąskami (kilka straganów zobaczysz również wzdłuż asfaltowej drogi z Hampi Bazar pod górę i dalej w kierunku ruin tzw. Royal Centre). Na pozostałe trasy trzeba zaopatrzyć się w solidne zapasy wody.
W Hampi Bazar bez trudu możesz nająć motorower, rower oraz autorikszę. Wiele pensjonatów i agentów oferuje do wynajęcia skutery i motorowery. Cena: 150 Rs – 200 Rs za dzień. Cena benzyny jest bardzo wygórowana jak na Indie (100 Rs za litr). Poza tym można wynająć rower (ok 40 Rs). Przejazd autorikszą z Hampi Bazar do wioski Kamalapuram, gdzie mieści się Muzeum Archeologiczne, to wydatek minimum 60 Rs – to cena na przewiezienie jednego pasażera; będzie wyższa dla dwóch lub trzech osób (na tej trasie kursują również autobusy, ale rzadko, może jeden na godzinę?). Para znajomych wynajęła autorikszę za 250 Rs na zwiedzenie 5 zabytków.
Do wielu miejsc w Hampi można dotrzeć tylko pieszo (dotyczy to zwłaszcza szlaku prowadzącego od posągu Monolithic Bull w kierunku Świątyni Achyuta Raya, wzdłuż rzeki (między Hampi Bazar a Świątynią Vitthala) oraz na wzgórzu Hemakutam. Weź to pod uwagę planując zwiedzanie.

Related Posts

zwiedzanie 6676715900221553621

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *