Premier "Pierwszym Sługą Narodu"

Studenci przed obchodami Święta Niepodległości w Mumbai (z The Guardian)

Co roku 15-go sierpnia, w dniu Święta Niepodległości, premier rządu Indii wygłasza z Czerwonego Fortu w Delhi uroczyste przemówienie do narodu. Tegoroczne przemówienie wybranego w maju premiera Narendra Modi wzbudziło bardzo pozytywną reakcję społeczeństwa. Modi zerwał z tradycją czytania przygotowanego przemówienia zza szyby kuloodpornej. Mówił bezpośrednio do ludzi, spontanicznie, w łatwo zrozumiałym języku. Rzadko zaglądał do notatek. Przemawiał mocnym głosem, pewny siebie, czym bardzo się wyróżnił od swojego poprzednika. Wspomniał o wielu drażliwych sprawach codziennych, ważnych dla milionów ludzi, poświęcając szczególną uwagę kobietom. Po przemówieniu przeszedł przez barierki ochronne i spotkał się z licznie zgromadzonymi pod podium dziećmi.

Przemówienie premiera Narendra Modi z Czerwonego Fortu w Delhi, 15 sierpnia 2014 (z Hindustan Times)

Jak zapewne  w większości krajów na świecie, tak i w Indiach tego typu przemówienia skupiają współcześnie uwagę nielicznych. Tym razem było jednak zupełnie inaczej. Wielu Indusów odkryło, że Modi rzeczywiście chce coś każdemu z nich przekazać i słuchało jego słów uważnie.
O czym mówił premier Indii?

Narendra Modi rozpoczął swoje przemówienie podkreślając, że nie występuje jako Premier – Pierwszy Minister, lecz jako „Pierwszy Sługa Narodu”.

Podziękował swoim poprzednikom oraz rządom stanowym za pracę na rzecz dobra wspólnego Indii. Nikogo nie krytykował, ani nie atakował. Podziękował pracownikom administracji za efektywną pracę, zapewne ustanawiając w ten sposób dla wielu z nich wysoką poprzeczkę i zmuszając do większego wysiłku. Powiedział, że on sam będzie pracował więcej od innych członków rządu: jeśli oni będą pracowali 12 godzin, on o godzinę dłużej.

Wielu krytyków zarzuca rządowi Modi, że ten chce wprowadzić zmiany szczególnie korzystne dla dużego przemysłu i bogatych Indusów. W swoim przemówieniu premier chciał najwyraźniej zmienić ten wizerunek rządu dużą część przemówienia poświęcając najbiedniejszym i najbardziej upośledzonym. “Pochodzę z biednej rodziny i chcę by biedni zyskali swoją godność” mówił. Zapowiedział zapoczątkowanie ruchu społecznego “Czyste Indie” oraz zbudowanie modelowych wiosek, podkreślając, że jakiekolwiek zmiany w Indiach muszą rozpocząć się z poziomu wsi.

Dużo uwagi poświęcił sprawie kobiet, czym bardzo pozytywnie zaskoczył Induski. “Mężczyzna, który dokonał gwałtu jest kogoś synem. Jako rodzice pytamy nasze córki, gdzie idą i co będą robić. Czy odważamy się zadać to samo pytanie naszym synom? Dlaczego nie traktować synów tak samo jak nasze córki? Powinniśmy wziąść odpowiedzialność za naszych synów i tych, którzy zeszli na manowce, sprowadzić na powrót na ścieżkę prawego życia”. Modi zwrócił uwagę na problem braku oddzielnych toalet dla dziewcząt w szkołach (jako przyczynę porzucania szkoły przez dziewczynki) i wezwał do ich zbudowania w ciągu roku. Zwrócił się do lekarzy i rodziców z apelem zaprzestania procederu zabijania płodów żeńskich w myśl przekonania, że „syn jest więcej wart od córki”. Faworyzowanie płodów męskich doprowadziło do bardzo niezrównoważonego sex ratio w Indiach (940 kobiet na 1000 mężczyzn). Wyraził uznanie dla indyjskich sportsmenek, które na tegorocznych Igrzyskach Commonwealth w Glasgow zdobyły 29 medali na 64 przyznane całej indyjskiej reprezentacji.

Modi mówił o konieczności wprowadzenia zmian w sposobie kształcenia, tak by młodzi uczyli się praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Zachęcił biznesmenów indyjskich oraz zagranicznych do inwestowania w Indiach i uczynienia z tego kraju producenta wysokiej jakości dóbr, eksportowanych na cały świat, wolnych od defektów i negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Zapowiedział reorganizację pamiętającej jeszcze czasy Nehru Komisji ds. Planowania, skupienie się na wzmocnieniu federalizmu opartego na współpracy centrum (Delhi) ze stanami oraz pomoc ubogim (40% społeczeństwa) w otwarciu konta w banku pozwalającego im na korzystanie z karty debetowej i ubezpieczenia.

„Kiedyś ludzie myśleli o Indiach jako o narodzie zaklinaczy węży. Teraz jesteśmy postrzegani jako naród cudotwórców sektora IT. Marzymy zatem o Indiach produkujących i wykorzystujących masowo technologię cyfrową (Digital India)”. Zapowiedział wprowadzenie internetu szerokopasmowego do wiosek oraz rozpowszechnienie idei tzw. e-administracji, gdzie dla niego „e-” oznacza tyle co „efektywność”.
Premier wspomniał także o dwóch wielkich świętych indyjskich, Śri Aurobindo i Swami Vivekananda, którzy już prawie sto lat temu zapowiedzieli, że Indie staną się nauczycielem dla świata.

A na sam koniec już tego postu: po raz pierwszy w historii, posiadający telefony komórkowe Indusi (zdecydowana większość społeczeństwa) otrzymali od premiera swojego rządu sms’y z życzeniami z okazji Święta Niepodległości!

Jeśli ten post wydał Ci się zbyt długi lub za bardzo trącący polityką, wybacz. Myślę jednak, że przemówienie Narendra Modi wprowadziło wiele nowego do polityki nie tylko indyjskiej. Osobiście trzymam kciuki za Pierwszego Sługę Indii, by zdołał zrealizować przedstawioną wizję przyszłości. A tak przy okazji, popatrz na poczynania osób zajmujących najwyższe stanowiska kraju, w którym mieszkasz (wielu Polaków czytających mój blog mieszka poza granicami Polski) i oceń, czy służą oni społeczeństwu, czy… rządzą? Jaką wartość niesie ze sobą słowo “służba”?

http://www.ceneo.pl/1124556#cid=8455&pid=1875   The Life Divine
 

http://www.ceneo.pl/27461297#cid=3905&pid=1875    Indie. Blask mądrości i kolory życia


http://www.ceneo.pl/29891644#cid=3905&pid=1875     Authentic Music of the Snake Charmers...(CD)

Joga na ratunek plecom
Polityczne tsunami w Indiach
Co zobaczyć w Indiach?

Related Posts

technologia cyfrowa 4721804741744120792

2 komentarze

 1. Powiem szczerze, zrobiło na mnie wrażenie, że Premier Indii wysłał do obywateli życzenia z powodu Święta Niepodległości. To bardzo miły gest. Może warto brać przykład? Swoją drogą widziałam na Twoim fanpage krótki film propagujący ideę "Czyste Indie". Mam nadzieję, że został dobrze przyjęty, a metody proponowanych zmian przez Modiego bardzo mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Indie są i będą źródłem wielu inspiracji. Pewnie miałaś na myśli ten film:

   http://bollypedia.in/video/I-am-that-Change-Short-Film/290/Interesting
   "I am that Change" / "Jestem tą zmianą".

   Zmiany na lepsze w Indiach i na całym świecie zależą przede wszystkim od postawy nas samych, od naszych codziennych wyborów i decyzji, a nie od wyborów politycznych organizowanych co kilka lat. Wszystkiego dobrego!

   Usuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *