Minister ds. Terapii Naturalnych i Jogi!

z bobcatravel.com

W ramach szerszej reformy swojego rządu, 10 listopada premier Indii ustanowił urząd Ministra ds. Ajurwedy, Jogi i Naturoterapii, Unani, Siddhy oraz Homeopatii (w skrócie z języka angielskiego: AYUSH, co w sanskrycie oznacza “długie życie”). Nowe stanowisko objął były minister turystyki, Shripad Yesso Naik.

Indie chcą poszerzyć swoją obecność na rozwijającym się dynamicznie międzynarodowym rynku medycyny alternatywnej. Premier Modi, który sam regularnie ćwiczy jogę oraz jest wegetarianinem, nie od dziś nawołuje do szerokiego stosowania naturalnych praktyk leczniczych oraz ćwiczeń jogi, przy czym podkreśla, że wcale nie oznacza to wykluczenia medycyny konwencjonalnej. Naturalne jak i konwencjonalne praktyki lecznicze mogą współistnieć, przede wszystkim w takim układzie, gdzie te pierwsze (naturalne) świadomie i szeroko stosowane są na zasadzie środków prewencyjnych, zapobiegawczych. We wrześniu br., podczas swojego pierwszego przemówienia na forum ONZ, Narendra Modi wezwał do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Jogi.


Środki lecznicze stosowane w Ajurwedzie i innych terapiach naturalnych w Indiach, z onlineindiatourism.com

Wielu indyjskich nauczycieli duchowych od dawna propaguje praktykowanie jogi oraz naturalnych metod leczenia. Ćwiczenie jogi wydaje się być jednak obecnie bardziej popularne na Zachodzie niż w samych, zapatrzonych na nowinki z Zachodu Indiach. Na co dzień w indyjskich miastach częsty jest widok zamożnych Indusów uprawiających jogging lub chodzących do modnych siłowni. Leki ajurwedyjskie i innych terapii naturalnych wydają się być w indyjskich miastach ciągle mniej cenione od farmaceutyków. Jest to rezultat promowania od czasów kolonialnych medycyny zachodniej (zwanej w Indiach często jako “medycyna brytyjska”) i równoczesnej deprecjacji swojej własnej, wielotysiącletniej tradycji. Zaradzić takiej tendencji ma nowa polityka rządu oraz stworzenie nowego ministerstwa. Lansowana tak zwana “Narodowa/krajowa Misja AYUSH” (National AYUSH Mission - NAM) ma przede wszystkim wypełnić luki w istniejącym systemie opieki zdrowotnej. W ramach akcji planuje się zwiększyć w całym kraju liczbę uczelni i szkół oferujących programy nauczania naturalnych praktyk leczniczych, szpitali ajurwedyjskich oraz zwiększenie dostępności dobrej jakości surowców do produkcji naturalnych specyfików leczniczych.

Related Posts

Unani 7974008556927649593

4 komentarze

 1. Jestem przekonana, że zwrócenie uwagi mieszkańców Indii na tradycyjne wartości i własną kulturę to krok w dobrym kiedrunku. W przeciwnym razie stracą być może dwie dekady na zrozumienie, że zachodni styl i tryb życia zniszczy w nich to, co najlepsze. To niesamowite. Zachód szuka w Indiach tego, co oni mają na co dzień, a czego wydaje mi się spora część społeczeństwa nie docenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dokładnie tak jak mówisz. Indusi chcą być nowocześni, mają kompleks niższości i w tej pogoni za czymś, co ma w ich odczuciu sprawić, że będą "na poziomie światowym" tracą to, co przyciąga nas do Indii. Wielu światłych Indusów i nauczycieli duchowych przepowiadało już 100 lat temu, że Indie będą na powrót inspiracją dobrych zmian. Mam nadzieję, że tak będzie. Zdecydowanie obrana polityka promowania medycyny naturalnej to krok w dobrym kierunku. Czyli Indie już inspirują? :)

   Usuń
 2. Nowa odsłona bloga o wieeeele lepsza :)

  OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *