Dzień Republiki


z kansascity.com
Dla upamiętnienia dnia wejścia w życie Konstytucji w 1950 roku, 26 stycznia obchodzone jest w Indiach jako narodowe święto Dnia Republiki. W dniu tym w New Delhi po szerokim bulwarze Radźpath, od siedziby prezydenta Indii do Bramy Indii, przechodzi uroczysta parada z udziałem licznych regimentów wojska w odświętnych mundurach Armii Indyjskiej, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych oraz jedyny w swoim rodzaju kontyngent na wielbłądach sił ochrony pogranicza - BSF. W paradzie uczestniczą także liczne grupy taneczne oraz uczniowie szkół. Dla publiczności przygotowano 125 tysięcy miejsc siedzących.

z data1.ibtimes.co.in

z a.abcnews.com

z indianexpress
Co roku w obchodzach Dnia Republiki bierze udział gość honorowy, którym jest głowa państwa, z którym Indie utrzymują szczególnie bliskie stosunki. W 1977 roku gościem honorowym był reprezentujący Polskę I Sekretarz KC PZPR – Edward Gierek. W 2015 roku rolę tę po raz pierwszy spełnił Prezydent USA Barack Obama.

z lipstickalley.com
z usatoday.com
Święto Republiki jest także okazją do przyznania najwyższych odznaczeń wojskowych i cywilnych. W tym roku odznaczenie Ashok Chakra zostało przyznane pośmiertnie dwóm żołnierzom, którzy zginęli podczas walk z terrorystami w stanie Jammu i Kashmir.

Wdowa po majorze Mukund Varadarajan przed przyjęciem odznaczenia Asho Chakra z rąk Prezydenta Indii Pranab Mukherjee, z rediff.com
W tegorocznej paradzie po raz pierwszy uczestniczyły trzy kontyngenty wojskowe, w skład których wchodziły wyłącznie kobiety, z livemint.com
z hindustantimes.com
z thehindu
  Related Posts

parada 1281686321427370446

4 komentarze

 1. Niesamowita ta parada, tak kolorowo i tłumnie. Oglądając takie zdjęcia człowiek dopiero uzmysławia sobie jak licznym narodem są mieszkańcy Indii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałbym jeszcze - jak różnorodnym społeczeństwem!

   Usuń
 2. Hej,

  Bardzo fajny blog. Masz od nas jeden punkcik w konkursie Blog Roku:)

  Pozdrawiamy,
  Republika Podróży

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, dziękuję bardzo! Odpisuję późno bo byłem w "terenie", bez dostępu do internetu.
  Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *