Klimat, pory roku i ... lato

Rekordowo upalne lato 2012, z news-views.in
Indie to kraj o bardzo zróżnicowanych warunkach geograficznych i klimatycznych. Wyróżnia się w nim następujące strefy klimatyczne (według Köppena):
  • górska (Himalaje),
  • subtropikalna wilgotna (północne i północno-wschodnie Indie),
  • tropikalna wilgotna i sucha (Indie Środkowe, wybrzeże Zatoki Bengalskiej, wybrzeże Maharashtry),
  • tropikalna wilgotna (wybrzeże południowo-zachodnie – Kerali i Karnataki),
  • półsucha (środkowa część Indii Południowych, wschodnia część Gujaratu oraz Rajasthanu),
  • sucha (zachodnia i środkowa część Rajasthanu oraz zachodnia część Gujaratu).
Indyjskie pory roku:
  • zima (styczeń - luty),
  • lato (marzec / kwiecień – maj / czerwiec),
  • pora deszczowa, monsunowa (czerwiec – wrzesień),
  • pora post-monsunowa (październik – grudzień).


Lato
Lato w północno-zachodniej części kraju przypada na okres od kwietnia do lipca, natomiast w pozostałych stanach: od marca do maja (na południu), ewentualnie czerwca (na północy). Największe upały na zachodzie i południu kraju obserwuje się w kwietniu, natomiast na północy – w maju. Na codzień w całych Indiach (poza obszarami górskimi) temperatury przekraczają wtedy 32 °C.
W okresie letnich miesięcy zanotowano najwyższe, zanotowane kiedykolwiek na subkontynencie temperatury. Na przykład: w 2002 roku w stanie Andhra Pradesh temperatura przekraczała przez cały tydzień 50 °C! Takiego gorąca nie wytrzymywali ani ludzie, ani zwierzęta i z powodu upałów zmarło wtedy ponad 600 osób.
W lecie bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów w organiźmie, najlepiej zwykłą, niegazowaną wodą z dodatkiem orzeźwiającej cytryny i soli (kamiennej lub morskiej soli, a nie chemicznej NaCl), nie z lodówki, lecz o zwykłej, pokojowej, temperaturze. Warto brać kilka razy dziennie szybki prysznic lub przynajmniej schłodzić się odrobiną wody.
Nadejście lata oznacza w Indiach bardzo często zaostrzenie problemów z dostępem do wody. Wiele rzek, jezior i stawów jest całkowicie wyschniętych oraz częściej zdarzają się ograniczenia w dostawach wody do domów nawet w dużych miastach. W mijanych krajobrazach dominują kolory brązu, ochry. Wszędzie jest pełno kurzu i pyłu.
Przedstawione problemy nie powinny Cię jednak odstraszyć od przyjazdu do Indii w czasie letnich miesięcy. Jest to najlepszy okres roku na pobyt wysoko w górach, na przykład w himalajskich kurortach. Panują tam wtedy bardzo przyjazne temperatury, maksymalnie 30 °C w południe.  

Related Posts

warunki 5042564663974492530

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *