Fala upałów w IndiachZ powodu zjawiska El Niño tegoroczny monsun ma przynieść w Indiach niższe opady niż zwykle, 93% średniej według wyliczeń Indyjskiego Departamentu ds. Meteorologii. Nadejście monsunu, mimo iż przynosi ze sobą częste powodzie, obsunięcia się ziemi, zniszczenia i śmierć, jest co roku wyczekiwane z wytęsknieniem przez wszystkich Indusów: obfite opady deszczu zazieleniają subkontynent ożywiając spalone słońcem pola, wypełniają puste zbiorniki retencyjne oraz radykalnie obniżają temperaturę. 

Każdy sposób na odrobinę chłodu jest dobry! ze skymetweather.com
Tymczasem tuż przed nadejściem opadów monsunowych panują z reguły w Indiach największe upały. Masy gorącego powietrza mogą być zabójcze: wiele osób dostaje udaru słonecznego (jednym z objawów jest gorączka przekraczająca 40,6 ºC). Szpitale są przepełnione, ale dla niektórych pomoc nadchodzi zbyt późno. W tylko dwóch południowoindyjskich stanach, Telangana oraz Andhra Pradesh, gdzie temperatura powietrza dochodzi do 48 ºC zmarło w tym roku z powodu udaru ponad 400 osób, z czego 246 osób w zeszłym tygodniu, od środy do niedzieli. Podobne upały panują w wielu innych miejscach subkontynentu. Wysoka temperatura w Kalkucie była przyczyną śmierci dwóch kierowców taksówek nie posiadających klimatyzacji. Z tego powodu władze miasta zabroniły wyjeżdżania na ulice takimi taksówkami przez pięć godzin dziennie w czasie największych upałów. Meteorolodzy przestrzegają, że w ciągu najbliższych dni nadal będą panowały bardzo wysokie temperatury, a w północnych Indiach oraz w Tamil Nadu mogą wystąpić burze piaskowe. 

Burza piaskowa w Delhi, niedaleko India Gate
Do nadejścia monsunu południowo-zachodniego pozostało na szczęście już bardzo niewiele: 1 czerwca opady powinny dotrzeć nad Keralę, 5 czerwca nad Karnatakę, 9-10 czerwca Mumbai, a pod koniec miesiąca objąć swoim działaniem Delhi. 

Prognoza nadejścia monsunu południowo-zachodniego, z gujaratweather.com

Produkty ajurwedyjskie

Related Posts

upały 7916684730719161271

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *