Diwali, światło wiedzy w każdym sercu


Diwali w Indiach nie może odbyć się bez fajerwerków i petard.
Dziś 3 listopada obchodzone jest w całych Indiach radosne święto Diwali. Huk odpalanych petard przepełnia indyjskie miasta i wsie od wczoraj. Wieczorami domy, sklepy, ulice handlowe, udekorowane są rzędami lampek oliwnych.

W czasie Diwali (Dipawali), świętuje się zwycięstwo dobra nad złem, światła nad ciemnością oraz wiedzy nad ignorancją. Zapalane lampki oliwne nie służą wyłącznie celom dekoracyjnym, lecz przede wszystkim symbolizują rozproszenie ciemności przez światło wiedzy. Celem Diwali jest zapalenie światła wiedzy w każdym sercu, światła życia w każdym domu.

W czasie Diwali zapala się wiele lampek oliwnych, im więcej, tym lepiej

Dipawali oznacza rząd lamp. W Indiach nie zapala się w czasie tego święta jednej lampki, lecz wiele. Światło każdej z nich odnosi się do jednego aspektu naszego życia i wnosi tam światło, rozprasza ciemność. Każdy element naszego życia wymaga od nas uwagi, troski. Nie jest możliwe doświadczenie życia w pełni, kiedy nawet w jednym jego aspekcie panuje ciemność i ignorancja.
W czasie Diwali indyjskie miasta są pełne huku odpalanych petard. Od pradawnych czasów odpalanie petard jest psychologicznym ćwiczeniem umożliwiającym uwolnienie trzymanych w sobie emocji, frustracji, złości, pożądania czy awersji. Uwolnienie się od tych emocji stwarza warunki na pojawienie się światła wiedzy i miłości.
Obdarowywanie się nawzajem prezentami i słodyczami oznacza zapomnienie przeszłych kłótni i nieporozumień oraz odnowienie i wzmocnienie przyjaźni i więzi rodzinnych. Diwali tym samym pomaga nam z skupieniu się na tym co jest teraz, na momencie obecnym, zapomnienie o żalach przeszłości czy zmartwieniach o przyszłość. Nie ma pełnego szczęścia jeśli chociaż jeden członek rodziny jest pogrążony w ciemności.

Lampka oliwna, symbol światła wiedzy.

Jaki byłby świat, w którym wszyscy ludzie posiadaliby w sobie światło wiedzy?

Na podstawie wpisu J.Ś. Śri Śri Raviego Shankara w huffingtonpost.com

Więcej o tym jak świętuje się Diwali w Indiach:
Diwali - święto światła

http://www.ceneo.pl/13566697#cid=3735&pid=1875   Iyengar - Joga Światłem Życia


http://www.ceneo.pl/Ksiazki;szukaj-Bhagawadgita#cid=3735&pid=1875   Bhagawadgita

O Art of Living 
Gandhi Jayanti 

Related Posts

życie 6343562830791458615

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *