Indie – motywacje

Zdjęcie: bangordailynews.com

Myślę, że większość z nas wie albo może i lepiej – czuje – dlaczego chce zobaczyć Indie. Albo może nie wie „dlaczego”, ale wie, że „chce”. Jakiś wewnętrzny głos gdzieś pobrzmiewa i zachęca, powraca i przypomina...
Czy warto oczekiwać?
Motywacji, dlaczego pojechać do Indii jest pewnie tak wiele, jak odwiedzających ten ciekawy kraj. Prawie każdy z nas ma swoje wyobrażenie, czy oczekiwania. O tym co chcemy zobaczyć, czego doświadczyć. Albo po prostu to coś, „dlaczego?”, czujemy i trudno to wyrazić słowami.

To jak najbardziej ludzka skłonność, ale myślę, że jednak warto nie mieć oczekiwań, zwłaszcza przygotowując się do wyjazdu do kraju takiego jak Indie. Brak oczekiwań eliminuje możliwość popadnięcia w poczucie frustracji czy niezadowolenia. Indie to kraj diametralnie odmienny od jakiegokolwiek kraju europejskiego. To, do czego jesteś przyzwyczajony na gruncie polskim czy z ostatniego urlopu czy wakacji w Hiszpanii, zostaw u siebie w domu. Przygotuj się na nowość, na jak najbardziej nieoczekiwane i zaskakujące wydarzenia. Otwórz się na zmiany, przyjmuj je otwartym sercem i zwolnij. Rytm życia w Europie jest niesłychanie szybki, szaleńczy, jeśli go porównamy do indyjskiego. Do tego dochodzi inna mentalność, inny sposób myślenia, inne postrzeganie rzeczywistości. Wszechobecność religii w życiu, widoczna bieda, niekiedy nędza pomieszana z rzadkim, ale jak najbardziej widocznym, ostentacyjnym niekiedy bogactwem przekraczają wyobraźnię przeciętnego turysty...
Przygotuj się na uczucie bycia obserwowanym. Powszechna ciekawość otoczenia będzie Ci towarzyszyła na każdym kroku. Jako przedstawiciel bogatego Zachodu przyciągniesz ludzi, którzy będą się starali wykorzystać fakt, że nie wiesz jak się poruszać po okolicy, nie znasz miejscowego języka. I nastaw się, że za wiele usług będziesz płacił o wiele więcej od miejscowych. Ma to też swoją logikę, choć jestem daleki od popierania rozdawnictwa.
Zachęciłbym Cię też do pokory. Indie to kraj o niesamowitej spuściźnie i dorobku w każdej dziedzinie życia, która niestety, w ciągu ostatnich stuleci, a może i dłużej, gdzieś się zawieruszyła, przepadła. W efekcie społeczeństwo wydaje się, że całkowicie zapomniało o wielu wartościach mających korzenie w swojej własnej historii i doświadczeniach. Bardzo niewielu Indusów jest świadomych przeszłej i (mam nadzieję) współczesnej wielkości cywilizacji indyjskiej. Myślę, że to głównie brak odpowiedniego wykształcenia, trudności dnia codziennego oraz poczucie niższości w kontaktach z obcokrajowcami skutecznie uniemożliwiają dostrzeżenie wspaniałych, bogatych Indii.
Pamiętaj, że przebywając w Indiach będziesz także reprezentował Twój kraj, Twoje pochodzenie. „Jak cię widzą, tak cię piszą” ma również zastosowanie w Indiach. To nie tylko Ty będziesz zwiedzał czy przebywał. Działa to też w drugą stronę.


Przewodnik Lonely Planet - India

Related Posts

społeczeństwo 3236484776708650717

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *