Co możesz zobaczyć w południowych Indiach?

W centrum Bangalore
Wielu podróżujących po Indiach turystów zagranicznych oraz prawdopodobnie każdy napotkany przeze mnie Indus (który znał angielski) wyraził opinię, że w porównaniu z północą południe Indii to zupełnie inny kraj, inne Indie.

Ludność południa posługuje się językami odmiennymi od tych używanych na północy – są one pochodzenia drawidyjskiego. To tamilski (Tamil Nadu), kannada (Karnataka), malayalam (Kerala) oraz telugu (Andhra Pradesh). To obszar zamieszkany przez ¼ populacji kraju.

Południe Indii w niewielkim stopniu ulegało wpływom muzułmańskim. Kupcy arabscy osiedlili się na wybrzeżach, głównie Kerali, bardzo wcześnie, bo już w VII wieku, jednak dopiero w XIV wieku siły Sułtanatu Delhijskiego zdołały po raz pierwszy pokonać wojska lokalnego władcy hinduskiego z terenów dzisiejszego stanu Andhra Pradesh. Późniejsze sukcesy kolejnych dynastii muzułmańskich ugruntowały wpływ kultury islamu na terenach tego stanu, jednak w ogólnym bilansie południa Indii jest on ograniczony, w porównaniu z północną częścią subkontynentu.

Niektóre rejony półudnia Indii, przede wszystkim (a może wyłącznie?) Tamil Nadu, są ostoją żywej tradycji hinduskiej Indii. Hinduskie świątynie przetrwały tam w prawie nienaruszonym stanie okres najazdów i podbojów. Ciągle rozbudowywane i upiększane przez kolejnych władców są dowodem geniuszu architektonicznego dawnych południowych Indii.


Wielu podkreśla, co sam też mogę potwierdzić, że ogólnie południe Indii jest bezpieczniejsze od północy: zdarza się tam mniej kradzieży, zjawisko istnienia tak zwanych naganiaczy jest bardzo ograniczone, o ile nieistniejące, a ludność szanuje prywatną przestrzeń turysty.

Istnieje możliwość bezpośredniego przylotu z Europy na jedno z międzynarodowych lotnisk południa Indii: Bangalore oraz Chennai (Madras). Dobrą alternatywą są bezpośrednie i częste loty na największe lotnisko w kraju - Mumbai (Bombaju), położone w bliskim sąsiedztwie omawianych czterech stanów południa.
Zwiedzanie...
KARNATAKA zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej popularnych destynacji turystycznych w Indiach oraz drugie miejsce jeśli chodzi o liczbę chronionych zabytków znajdujących się pod patronatem rządu centralnego.
Bangalore – zwane od niedawna w języku kannada – Bengaluru, stolica stanu Karnataka. To piąta co do ilości mieszkańców największa indyjska aglomeracja. Dzięki położeniu na Płaskowyżu Mysore, miasto oferuje bardzo umiarkowany jak na południe Indii klimat. Miasto znane jest od dawna ze swych pięknych ogrodów, a od kilkunastu lat utożsamiane jest z obecnością międzynarodowych koncernów przede wszystkim sektora usług informatycznych i call center. Niekiedy nazywane Indyjską Doliną Krzemową to równocześnie najbardziej nowoczesne, czytaj "zachodnie", miasto indyjskie, co przekłada się na wysokie zarobki i koszt życia zarazem. Z obiektów wartych do zobaczenia: Świątynia Nandi, Ogrody Botaniczne Lal Bagh, Cubbon Park, Pałac Bangalore, Pałac Letni Sułtana Tipu, Świątynia ISKCON.
Mysore (wym. Majsor) – to kulturalna stolica stanu Karnataka, rządzona przez wiele wieków, aż do ogłoszenia Niepodległości Indii, przez jedną dynastię Wodeyarów. Miasto znane jest z pięknego Pałacu Mysore, jedwabnych turbanów oraz sari. W 2010 roku zostało wybrane jako drugie najczystsze miasto w Indiach.
Ruiny Hampi - dawnej wspaniałej stolicy Królestwa Widźajanagaru, zniszczonej po półrocznym oblężeniu w 1565 roku przez wojska muzułmańskie.
Bijapur (wym. Bidźapur) - stolica dawnego Sułtanatu Bijapuru, obfituje w przykłady architektury islamu, głównie grobowce sułtanów, jak Gol Gumbaz. Zainteresowani militariami spędzą mile czas podziwiając największe ponoć działo średniowieczne na świecie, użyte w wojnie przeciwko Królestwu Widźajanagaru: długie na 4 metry, o średnicy 1,5 metra waży aż 55 ton!
Aihole - dawna stolica hinduskiej dynastii Czalukja, z około 140 świątyniami, w tym ze wspaniałą świątynią poświęconą Durdze.
Ogrody Lal Bagh w Bangalore
Na pograniczu stanów Karnataka i Maharashtra znajduje się najmniejszy stan Indii – GOA. Ze względu na indo-aryjski język urzędowy, Goa wypadałoby zaliczyć do północnych Indii, ale przecież leży już na „dalekim” południu. Ta była kolonia portugalska, od wielu lat uważana na najsłynniejszy kurort turystyczny kraju. Ma najwyższe w Indiach PKB na mieszkańca.
Na południe od Goa, już w stanie Karnataka znajdziesz słynące z pięknych plaż hinduskie centrum pielgrzymkowe Gokarna. Nazwa tej miejscowości oznacza dokładnie Ucho Krowy, gdyż wierzy się, że to właśnie w tym miejscu Śiwa wypłynął z ucha krowy, czyli Matki Ziemi.

National Geographic określił KERALĘ jako jeden z dziesięciu rajów na Ziemi. Nie na darmo: piękne krajobrazy oraz liczne eko-turystyczne inicjatywy, gdzie eksponuje się dobrze zachowaną tradycyjną kulturę. To główny indyjski ośrodek praktykowania ajurwedy, czyli starożytnego systemu medycyny indyjskiej. Keralę uznaje się za kolebkę chrześcijaństwa w Indiach, gdyż to tutaj dotarł w 52 roku Apostoł Św. Tomasz.
W Kerali warto zobaczyć między innymi:
  • Alappuzha - to jedno z keralskich miast położonych na tak zwanych "backwaters", czyli nad słonowodnymi lagunami i jeziorami, rozciągającymi się wzdłuż wybrzeża, połączonymi ze sobą siecią kanałów. "Backwaters" najlepiej się przyjrzeć wybierając się na przejażdżkę promem. W Alappuzha organizuje się spektakularne „wyścigi wężowych łodzi”,
  • Kochi (Cochin) – to była pierwsza europejska (Portugalczycy) twierdza i kolonia zarazem w Indiach. W mieście zobaczysz imponującą katolicką katedrę. To miasto słynęło z handlu międzynarodowego na długo przed przybyciem Portugalczyków, o czym świadczą chińskie sieci rybackie, obecność silnej diaspory żydowskiej oraz prawdziwa mozaika religijna lokalnego społeczeństwa.
  • Thrissur – gdzie  co roku organizowany jest festiwal Pooram, z udziałem słoni, ogni sztucznych i hałaśliwej muzyki.
  • Park Narodowy Periyar i Rezerwat Tygrysów - w Thekaddy w dystrukcie Idukki.
  • Pałac Padmanabhapuram w Thuckalay - położony wprawdzie w Tamil Nadu, jednak opiekę nad nim sprawuje rząd Kerali. To jeden z najlepszych przykładów tradycyjnej architektury keralskiej.

TAMIL NADU przyciąga podobno największą liczbę zagranicznych turystów. Stan słynie powszechnie z wielkiego przywiązania do własnej tradycyjnej kultury i języka. Wiele tysięcy świątyń rozsianych po całym terytorium, w tym jedne z najważniejszych w kraju, przyciąga co roku milionowe rzesze hinduskich pielgrzymów.
  • poświęcona Wisznu, jedna z największych, o ile nie największa hinduska świątynia na świecie w Srirangam,
  • Chidambaram, z jedną z największych świątyń śiwaickich,
  • Thanjavur, stolica dawnego, południowoindyjskiego imperium Ćolów w czasie jego największej świetności. Świątynia Brihadiśwary (Wielka Świątynia), po wpisaniu jej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, przyciąga co roku dziesiątki tysięcy zagranicznych turystów. Miasto położone jest na urodzajnej Delcie Rzeki Cauvery będącej głównym obszarem rolniczym stanu,
W Świątyni Minakszi w Madurai

  • Madurai - jedno z najstarszych, ciągle zamieszkiwanych miast w Indiach, utrzymujące kiedyś żywe kontakty ze Starożytną Grecją i Rzymem. Zwane często Miastem Świątyń, a często dodaje się: Ateny Wschodu, Bezsenne Miasto oraz Centrum Kultury Tamil Nadu. Najbardziej znana jest olbrzymia Świątynia Minakszi, poświęcona Śiwie i Parwati, jego małżonce,
  • położona na wysokości 2300 m. n.p.m. Ooty może być prawdziwą oazą przyjemnego klimatu i zarazem ucieczką od otaczającego gorąca. Synonimem Ooty są piękne góry, lasy, plantacje herbaty, drzewa eukaliptusowe...
Warto przy okazji zatrzymać się także w PONDICHERRY, które funkcjonuje jako niezależne terytorium związkowe. To była kolonia francuska, urzekająca do dziś swymi białymi i zadbanymi domami w tak zwanej Dzielnicy Francuskiej oraz tak zwaną Francuską Riwierą Wschodu.

Fort Golconda

ANDHRA PRADESH to miejsce gdzie wzajemnie przenikają się kultury pólnocnej i południowej Indii. Wyraźna jest obecność mniejszości muzułmańskiej, a na ulicach obok drawidyjskiego języka telugu często słychać indo-aryjski urdu, ten sam, który jest językiem oficjalnym Pakistanu.

Hyderabad – to stolica stanu, tak zwane Miasto Pereł. Ostatnio kojarzone z szybko rozwijającym się sektorem technologii informatycznej i biotechnologii. Warto zobaczyć emblematyczny Charminar (Meczet Czterech Minaretów), znajdujący się pod miastem Fort Golconda (ruiny jednej z najpotężniejszych fortyfikacji w Indiach), groby dynastii Qutub Shahi oraz szereg hinduskich świątyń, jak na przykład Birla Mandir.
Warangal – to miasto, gdzie zobaczysz ciekawe świątynie (na przykład starożytna Świątynia Tysiąca Kolumn), a dla bardziej wtajemniczonych: architektoniczne ciekawostki związane z antycznym planowaniem miast.
Tirumala ze Świątynią Venkateswara, prawdopodobnie najliczniej odwiedzaną świątynią na świecie (średnia to 50 – 100 tysięcy pielgrzymów dziennie).

Czerwone Drogi Auroville
Indie południowe - mapa
Indie. Wyprawy marzeń. Elżbieta Dzikowska
Przygotowania do wyjazdu 
 

Related Posts

Warangal 6943506992046533296

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *