Przewodnik po Indiach – jaki wybrać? – cz. 1

Jeśli planujesz wyjazd do Indii zapewne zastanawiasz się czy i ewentualnie jaki przewodnik najlepiej nadaje się na taką podróż.
Niektórzy wybierają się do Indii bez przewodnika, dając się ponieść nurtowi wydarzeń każdego dnia. Inni bez przewodnika w ręku nie wyjdą z lotniska czy z hotelu. Pojawia się zatem pierwsze pytanie: jaki jesteś, jaki jest Twój charakter? Drugie pytanie: organizujesz wyjazd samodzielnie czy wyjeżdżasz z biurem podróży? Trzecie pytanie: jakie środki finansowe jesteś w stanie przeznaczyć na wyjazd?

Jeśli należysz do kategorii globtroterów organizujących cały wyjazd na własną rękę, najlepiej zaopatrz się w przewodnik oferujący dużą ilość praktycznych informacji i bardzo niewiele zajmujących sporo miejsca ilustracji. W tej kategorii najlepsze są przewodniki anglojęzyczne, szczególnie Lonely Planet (LP), Footprint oraz Rough Guide.
Dwa pierwsze przewodniki z wymienionych (a zwłaszcza LP) dostarczają wręcz powalająca na kolana ilość praktycznych informacji pozwalających odnaleźć się w różnorodnych sytuacjach. Stosowany podział na kategorie cenowe sprawia, że z takim przewodnikiem w ręku znajdziesz sprawdzony przez autora, opisany i dostosowany do zasobów Twojej kieszeni nocleg i restaurację. Znajdziesz właściwy dworzec kolejowy lub autobusowy, zaopatrzysz się w typowe pamiątki, zostaniesz poinformowany o typowych dla danego miasta sposobach naciągania turystów... Przewodniki te podają również podstawowe informacje o zabytkach i innych atrakcjach turystycznych oraz o historii i geografii konkretnego miasta, regionu oraz całych Indii. Przewodnik LP cieszy się prawdopodobnie największą popularnością wśród podróżników, przede wszystkim tych o dość ograniczonym budżecie. Skierowany do tej samej publiczności Footprint oferuje nieco węższą paletę praktycznych detali, jednak pisany jest (to moja opinia) w lepszym stylu oraz zawiera więcej informacji kulturalnych.
Globalny sukces przewodników LP stał się niekiedy przyczyną pewnych problemów. Rekomendowane przez LP hotele (często zresztą wywieszające na ulicy reklamy potwierdzające fakt uznania przez globalnego wydawcę) znacznie podwyższają ceny, często niewspółmiernie w stosunku do oferowanej jakości w porównaniu z konkurencją za rogiem, o której LP nie wspomina. Poza tym nocując w hotelach z listy LP będziesz miał prawie pewność, że wśród gości hotelowych znajdziesz posiadaczy tego samego przewodnika, często traktujących rekomendacje czy informacje podawane przez jego autorów wręcz w ortodoksyjny sposób i podążających wytartym szlakiem atrakcji turystycznych opisanych przez autorów LP. To fakt, LP to prawdopodobnie najbardziej praktyczny przewodnik na rynku z największą ilością zwięzłych informacji na każdy temat, jednak pamiętaj, że zamieszczane tam rekomendacje nie są ostateczne, lecz jedynie odzwierciedlają (w subiektywny sposób oczywiście) opinię autora lub redakcji. Nie zapominaj, że korzystając z LP masz prawo do odmiennego zdania i wyboru : )
Pojawienie się wspomnianych problemów nie zmieniło jednak faktu, że przewodniki LP okazały się dla wielu podróżujących po Indiach przysłowiową deską ratunku...
Przewodniki Rough Guide zawierają dużą ilość praktycznych informacji, posiadają chwalone przez wielu użytkowników ciekawe informacje kulturalne i historyczne dotyczące zwiedzanych miejsc oraz dokładne, wysoko oceniane mapy. Przewodniki te skierowane są raczej do turysty średnio zamożnego, który nie szuka najtańszego miejsca noclegowego w mieście.

Przewodniki po Indiach
Co zabrać do Indii ? 

Related Posts

wyjazd do Indii 5824129635569859638

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *