Przewodnik po Indiach – jaki wybrać? – cz. 2

Jeśli nie znasz angielskiego (przed wyjazdem naucz się przynajmniej podstaw tego języka, by się nie zgubić i ułatwić życie sobie i innym), pozostaje dla Ciebie oferta polskojęzyczna: najbardziej praktyczny i rzetelny wydaje się przewodnik Wydawnictwa Bezdroża (nadal dostępne jedynie wydanie z 2009 roku), w opracowaniu bardzo podobny do LP, choć z niedokładnymi mapkami oraz ze zdarzającymi się pewnymi nieścisłościami, na które wskazują co poniektórzy jego użytkownicy. Dobrze opracowany (dużo ilustracji, zdjęć, opisów zabytków, ciekawych informacji o społeczeństwie indyjskim), ale nieporęczny i niepraktyczny jest przewodnik Wiedzy i Życia: na pewno bardzo się przyda do „zwiedzania fotelowego” bez wychodzenia z domu, planowania wyjazdu, ale już nie na indyjskiej ulicy (chyba że pod opieką pilota). Podobną rolę spełni przewodnik National Geographic obfitujący w świetne zdjęcia.

Żaden z przewodników nie zastąpi dobrej mapy. Najlepiej dokonaj odpowiedniego zakupu jeszcze w Polsce przed wyjazdem, gdyż mapy indyjskich wydawnictw nadal daleko odstają od rzetelności pozycji oferowanych przez wydawnictwa zachodnie.
W Polsce dostępne są bardzo dobre mapy Wydawnictwa Nelles, Marco Polo oraz Reise Know-How.

Ważna uwaga: jeśli wyjeżdżasz do Indii po raz pierwszy, zdecydowany jesteś nie kupować żadnego przewodnika i nastawiasz się na szukanie praktycznych informacji w internecie (korzystając z kafejek internetowych) już na miejscu w Indiach, pamiętaj, że:
  • w Indiach internet nadal nie jest dobrem powszechnym i nawet w pobliżu dużych dworców kolejowych lub autobusowych dużych miast często nie ma lub ciężko jest znaleźć kafejkę internetową,
  • nadal nawet w wielkich indyjskich metropoliach zdarzają się częste przerwy w dostawie prądu elektrycznego. W mniejszych miejscowościach brak prądu jest zmorą każdego dnia,
  • w wielu miejscach często nadal pojawienie się cudzoziemca w kafejce internetowej oznacza niekoniecznie potrzebne w takim momencie i miejscu towarzystwo gapiów i ciekawskich bez skrupułów śledzących każdy ruch kursora na ekranie,
  • bardzo nieliczne są kafejki internetowe wyposażone w klimatyzację. Mimo włączonych wentylatorów surfowanie w upalny dzień w dusznym pomieszczeniu nie należy do przyjemności.
Jeśli po przeczytaniu powyższych punktów nadal jesteś przekonany, że wyjeżdżając do Indii po raz pierwszy dasz sobie radę bez przewodnika, przed wyjazdem wyszukaj w internecie przynajmniej podstawowe użyteczne dla Ciebie informacje.

Przewodniki po Indiach
Co zabrać do Indii ?
Przewodnik po Indiach – jaki wybrać? – cz. 1  

Related Posts

wyjazd do Indii 5601800125197954796

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *