Gandhi Jayanti


Gandhi Jayanti – to jedno z trzech narodowych świąt Indii, obchodzone 2 października, w dniu urodzin Ojca Narodu Indyjskiego – Mahatmy Gandhiego (Mohandas Karamchand Gandhi). Gandhi w walce politycznej nieugięcie stosował zasadę niestosowania przemocy – ahimsa. Dla wielu stał się symbolem właśnie takiej walki. W 2007 roku ONZ ustanowiło dzień jego urodzin Międzynarodowym Dniem Bez Przemocy.

Gandhi wzywał do złożenia następujących ślubów:
 1. Ahimsa, czyli niestosowanie przemocy
 2. Satja, czyli oddanie absolutnej prawdzie
 3. Asteja, czyli nie oddawanie się procederowi kradzieży
 4. Brahmaczarja, czyli celibat, abstynencja seksualna
 5. Aparigraha, czyli ograniczenie stanu posiadania do koniecznego lub ważnego minimum
 6. Szariszrama, czyli wszyscy zdrowi dorośli nie powinni korzystać z usług służby
 7. Aswada, czyli jedzenie po to by utrzymać własne ciało w zdrowiu, nie uczestniczenie w ucztach, traktowanie pożywienia jako lekarstwa
 8. Sarwatra Bhajawardźana, czyli nieustraszoność, brak obawy w obliczu biedy, śmierci, ograniczeń kastowych, napadu bandytów czy działań rządu
 9. Sarwa Dharma Samantwa, czyli równość religii
 10. Swadeszi, czyli używanie produktów lokalnego pochodzenia, domowej roboty
 11. Sparszbhawana, czyli usunięcie zjawiska niedotykalności.
Według słów Śri Śri Raviego Shankara:
„Mahatma Gandhi jest perfekcyjnym przykładem polityka kierującego się w swojej działalności wartościami duchowymi. (...) Ojciec Narodu Indyjskiego powtarzał: „Nic nie chcę dla siebie samego, lecz chcę tego dla mojego ludu”. Brak takiej postawy wśród polityków jest przyczyną współczesnej korupcji. Mahatma Gandhi doprowadził do powstania pewnej kategorii polityków, którzy byli ogólnie szanowani. Trzeba dążyć do ponownego wprowadzenia (do życia politycznego) tych systemów wartości”.

Mahatma Gandhi
W dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, czule zwanego Bapu (w języku hindi oznacza to „czcigodny ojciec”) wielu Indusów gromadzi się na satsangach wspólnie się modląc i śpiewając bhadżany, w tym ulubiony przez Gandhiego „Raghupati Raghava Raja Ram”. Składane są kwiaty, zapalane świece przed pomnikami i fotografiami Gandhiego.

Słowa pieśni:
Raghupati Rāghav Rājārām,
Patit Pāvan Sītārām
Sītārām, Sītārām,
Bhaj Pyāre Tū Sītārām
Īśvar Allāh Tero Nām,
Sab Ko Sanmati De Bhagavān

Co oznaczają słowa tego bhadżanu?
(na podstawie http://truehinduism.wordpress.com)
Raja Ram – Król, Pan Rama to inkarnacja Wisznu (aspekt podtrzymujący świat). Rama jest wcieleniem Dharmy i cnoty.
Raghupati Raghav oznacza tego, kto osiągnął pełnię wiedzy duchowej, kto jest prawy, promieniujący światłem, potrafiący odróżnić prawdę od iluzji, beznamiętny w stosunku do spraw tego świata.
Patit Pavan oznacza - podnoszącego tych, którzy upadli na ścieżce prawości i cnoty. Wzywamy imiona Śity i Ramy, boskich małżonków. Śita jest córką Matki Ziemi. Symbolizuje czystość oraz bezwarunkową miłość.
Bhaj Pyare Tu Sita Ram - oznacza  - O ukochany Panie Rama i Matko Śita, chwalimy Was za to co reprezentujecie.
Ishvar Allah Tero Naam – oznacza - ludzie nazywają Cię wieloma imionami, ale Ty jesteś jednym jedynym Bogiem, który nas wszystkich przepełnia i w którym wszyscy jesteśmy zawarci.
Sabko Sanmati De Bhagvan - oznacza - błogosław każdego, kto posiada prawdziwą wiedzę, wiedzę o tym, że wszyscy pochodzimy od tego samego Boga i że wszyscy chcemy podążać ścieżką prawości i cnoty.

Related Posts

Śri Śri Ravi Shankar 5949115303098394868

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *