Dojaz z lotniska w Bangalore do aśramu Art of Living

Na ulicach Bangalore
 Jak dojechać do aśramu Art of Living z lotniska w Bangalore?
  1. Taksówką pre-paid (autoriksze nie mają dostępu na lotnisko). Jeśli podróżujesz sam, nie bierz taksówki późno w nocy, zwłaszcza niezrzeszonej. Najlepiej poczekaj do rana na lotnisku. W Bangalore taryfa nocna obowiązuje zwykle od 20h00 do 6h00 lub 7h00). Na lotnisku jest wielu naganiaczy. Najlepiej nie zwracaj na nich uwagi i wykup usługę pre-paid, co oznacza, że taksówkarz należy do firmy przewozowej i że zapłacisz z góry ustaloną kwotę. Jesienią 2012 roku koszt przejazdu taksówką do aśramu wynosił 1200-1600 Rs (7-mio osobowym pojazdem około 2000 Rs).
  2. Autobusem (dobra opcja, zwłaszcza jeśli jedziesz sam).Nowoczesne autobusy z klimatyzacją Airport Shuttle Vayu Vajra, linia BIAS 9 łączy lotnisko z głównym dworcem autobusowym i kolejowym w mieście (Majestic), gdzie (przed dworcem kolejowym) znajdziesz budkę autorikszy pre-paid. Cena przejazdu autobusem (sierpień 2013) – 190 Rs. Autobusy te kursują przez całą dobę, co 30 minut w godzinach szczytu.

Na ulicach Bangalore
Autoriksza pre-paid z Majestic bezpośrednio do aśramu kosztowała na wiosnę 2012 roku ok 300 Rs. Ceny w Indiach rosną szybciej niż w Polsce.
Jeśli jesteś otwarty na większą przygodę, możesz podjechać autobusem z lotniska bezpośrednio do południowej części Bangalore:
Linia: BIAS 5  dojazd do końca, czyli do JP Nagar 6th Phase (koszt 200 Rs), a stamtąd autorikszą do aśramu (autoriksza powinna kosztować około 200 Rs).
Poza tym z głównego dworca autobusowego (Majestic) kursują (bardzo rzadko) bezpośrednie autobusy miejskie do aśramu (211F, 213N, 214C, 211B, 213Z). Alternatywą jest przejazd autobusem z Majestic do dzielnicy Banashankari (wiele linii, wysiądź na dworcu Banashankari Bus Stand), a stamtąd kolejnym autobusem już pod bramy aśramu (autobusy wyjeżdżają sprzed dworca, bezpośrednio z ulicy). Nie polecam jednak tego sposobu dla osób przyjeżdżających do Indii po raz pierwszy oraz z dużym bagażem.
Za każdym razem musisz dokładnie powiedzieć kierowcy, że jedziesz do aśramu Śri Śri Raviego Shankara na Kanakapura Road (w wiosce Udipalya). W Bangalore i okolicy jest wiele innych aśramów.

Na głównym miejskim dworcu autobusowym w Bangalore
Brama główna Aśramu Art of Living, na Kanakapura Road
 Jak dojechać na lotnisko z aśramu?
Przed bramą do kuchni aśramu stoją autoriksze (niekiedy również przy głównej drodze Kanakapura, przed bramą główną numer 5 lub w pobliskiej wiosce), które podwiozą Cię na przykład na dworzec Majestic albo pod samo lotnisko (jednak będziesz musiał wysiąść przed lotniskiem, gdyż autoriksza nie ma prawa wjazdu na parking terminalu). Koniecznie ustal cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.
Agencja turystyczna Sumeru Travel w aśramie załatwi Ci taksówkę, zarezerwuje bilet autobusowy lub kolejowy (na ten ostatni jednak szczególnie nie licz ze względu na konieczność rezerwacji z długim wyprzedzeniem w Indiach. Aby skorzystać z Tourist Quota musisz udać się do okienka numer 2 na dworcu Majestic).
Jeśli masz już trochę doświadczenia w podróżowaniu po Indiach, możesz wyjechać z aśramu zwykłym autobusem miejskim. Po wyjściu przez bramę numer 5, skręć w lewo i idź ok 100 metrów. Przy pierwszej budce z ciastkami i czajem znajduje się przystanek autobusowy. Wsiadaj do autobusów rządowych (niebieskie lub czerwone), nie prywatnych (różnokolorowe, często z włączoną muzyką), gdyż te ostatnie stosują się do własnych reguł i podróż może wydłużyć się w nieskończoność. Jak wspominałem powyżej, z tego przystanku bardzo rzadko kursują autobusy do Majestic, dlatego najlepiej jedź najpierw do dworca w Banashankari.
Z Majestic odjeżdżają na lotnisko wspomniane powyżej autobusy linii BIAS 9. Alternatywą jest autoriksza lub taksówka.
Lotnisko jest oddalone od aśramu o około 60 kilometrów. Ponieważ jednak od rana do późnego wieczora Bangalore stoi w korkach, przejazd zajmuje dużo czasu. Autoriksze i taksówki są nieco szybsze od autobusów.

Jeśli będziesz chciał/musiał przenocować w Bangalore, poniżej podaję kilka dogodnie położonych hoteli.

Noclegi w pobliżu głównego dworca kolejowego i autobusowego (Majestic):
Jedne z najtańszych opcji: UG Royal Deluxe Hotel, Royal Regency Lodge.
Droższe, o wyższym komforcie i poziomie czystości:
Hotel Swagath Bangalore - umiarkowana cena, wysoko oceniany, 


W pobliżu lotniska w Bangalore polecam dwa hotele:
Arra Suites – w przyzwoitej cenie, oceniany jako bardzo dobry ,
HoppersStop Yelahanka – w podobnej cenie jak powyżej, dobry. 


W centrum handlowym miasta (okolice MG Road, Brigade Road, Commercial Street):

Related Posts

turysta 6652922062342671266

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *