Polityczne tsunami w Indiach


W Indiach dokonują się właśnie zapewne jedne z najważniejszych zmian politycznych od uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1947 roku.
Partia opozycyjna BJP na czele z Narendra Modi zdobyła aż 282 miejsca w 543 osobowym parlamencie indyjskim, co oznacza, że po 25 latach niestabilnych rządów koalicyjnych i mniejszościowych, Indie uzyskały szansę utworzenia rządu jednopartyjnego. Cała koalicja NDA (z BJP na czele) zdobyła w sumie 333 mandaty. Jest to największe zwycięstwo BJP w historii istnienia partii. BJP uzyskała świetne wyniki przede wszystkim w zachodnich, północnych i środkowych Indiach, ale również w Karnatace, na południu, gdzie raczej tradycyjnie dominują partie regionalne.
Wyniki wyborów w Indiach, z The Times of India

BJP jest wspierane od początku przez klasę średnią, osoby dobrze wykształcone oraz kręgi związane z finansami oraz biznesem. Podczas tych wyborów udało się partii uzyskać mnóstwo głosów oddawanych tradycyjnie na Kongres: na wsi, wśród biedniejszych warstw społecznych miast oraz co zaskakuje: wśród mniejszości religijnych, na czele z muzułmańską. Nie sprawdziły się przestrogi, że zwycięstwo w wyborach osiągną partie laickie, nie posiadające spójnej bazy wartości odnoszących się do wielotysiącletniej tradycji religijnej.

Bardzo dobre wyniki osiągnęły również partie regionalne na czele których stoją kobiety: partia rządzącej stanem Tamil Nadu Jayalalithaa Jayaram oraz partia Mamata Banerjee z Zachodniego Bengalu (West Bengal).

Rządzący z dziesięcioletnią przerwą od 1947 roku Kongres osiągnął najgorszy wynik w swojej 128 letniej historii, zdobywając raptem 44 miejsca w parlamencie (w sumie cała koalicja UPA – 60 mandatów), co nawet może uniemożliwić partii objęcie funkcji lidera opozycji. Kongres najwyraźniej przeżywa kryzys wartości i władzy. Ostatnim najgorszym wynikiem były wybory w 1999 roku, kiedy zdobył 114 miejsc w parlamencie. Co ciekawe, za każdym razem, kiedy Kongres odnosił złe wyniki w wyborach, na stanowisku przewodniczącego partii zasiadała Sonia Gandhi.

Do udanych nie może również zaliczać tych wyborów Arvind Kejriwal: jego partia Aam Aadmi zdobyła jedynie 4 mandaty. Wybory zakończyły się także klęską komunistów i ruchów lewicowych.

Kilka cytatów z licznych przemówień Narendra Modi po ogłoszeniu wyników wyborów:
Przekazany przez ludność mandat do sprawowania władzy nie powinien być wykorzystywany do niszczenia tych, którzy odnieśli w wyborach porażkę”.
Młodzi Indusi przewodzili tym wyborom, wznosząc się ponad różnice kast i wyznań”.
"Ludność Indii sprawiła, że zdobyliśmy wyraźną przewagę, co oznacza, że spoczywa na nas wielka odpowiedzialność”.
Najczęściej cytowane w mediach oświadczenie: „Zwyciężyły Indie!

Przed lokalem wyborczym, z dnaindia.com

Przed Narendra Modi i jego partią stoi olbrzymie wyzwanie wyprowadzenia kraju z sieci korupcji i układów, dającego o sobie znać silnego spowolnienia gospodarczego, marnotrastwa, złego zarządzania, problemów z bezpieczeństwem... Dziesiątki milionów młodych i wykształconych Indusów ma nadzieję, że nowy rząd stworzy więcej miejsc pracy oraz odpowiedzialny rząd fachowców, któremu uda się postawić na profesjonalizm i oddanie krajowi/narodowi ponad partykularnymi interesami partyjnymi i nieformalnych grup dzierżących władzę. Miliony Indusów wierzą, że Indie powstaną wreszcie z kolan, ockną się na dobre z kilkusetletniego odrętwienia i zaczną wprowadzać rozwiązania dla palących problemów, mogące stać się pozytywną inspiracją dla całego świata.

http://www.ceneo.pl/1270363#cid=8455&pid=1875    Moja Praca Emigruje do Indii

http://www.ceneo.pl/1124556#cid=8455&pid=1875   The Life Divine

Related Posts

zmiany 2377406490619721553

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *