Szczęśliwego Nowego Roku!


Ugadi na ulicach Bangalore

Według wskazań hinduskiego kalendarza księżycowo – słonecznego w kilku indyjskich stanach rozpoczął się dziś Nowy Rok.
W Karnatace i Andhra Pradesh pierwszy dzień Nowego Roku zwany jest jako Ugadi, w Maharashtra - Gudi Padwa, w prowincji Sindh (obecnie Pakistan) - Cheti Chand (wym. czeti Czand), a w Himachal Pradesh – Chaitti (wym. Czaitti).

Ugadi oznacza także symboliczny początek lata i w niektórych indyjskich stanach - wakacji szkolnych. W tym roku wysokie temperatury zawitały do Bangalore już przed około dwoma tygodniami. Jest 17:00, a termometr w nagrzanym domu wskazuje nadal 34°C. Bez włączonego wentylatora ani rusz...

Ugadi na ulicach Bangalore

Trudno sobie wyobrazić świętowanie Ugadi bez miodli indyjskiej, czyli neem (wym. „nim”). Liście neem używa się nie tylko do dekorowania drzwi wejściowych domów i świątyni (najczęściej razem z liśćmi mango), ale przede wszystkim spożywa się na surowo z odrobiną cukru z trzciny cukrowej podczas składania sobie życzeń noworocznych.
Od tysięcy lat znane są w Indiach korzyści płynące ze stosowania neem. Według tradycyjnej medycyny indyjskiej (ajurwedy) produkty z miodli indyjskiej mają właściwości przeciwgrzybiczne, antywirusowe, antybakteryjne oraz są szczególnie wskazane do zastosowania przy chorobach skóry. Miodla indyjska jest również przepisywana jako środek antykoncepcyjny oraz uspakajający. Usuwa robaki z jelita grubego, oczyszcza krew i dzięki właściwościom obniżania poziomu cukru jest przepisywana diabetykom. Zbyt duże dawki są jednak niebezpieczne. Dzieci w ogóle nie powinny stosować produktów z neem.

Wiązka liści neem

Wejście do świątyni udekorowano liśćmi mango i neem
Z gorącego Bangalore przesyłam Wam wszystkim życzenia Szczęśliwego Nowego Roku! : )

Olej kokosowy 
Produkty z miodlą indyjska (neem)
Hinduizm - Monika i Udo Tworuschka

Related Posts

właściwości 2096014011408680325

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *