Widźajanagar, czyli Miasto Zwycięstwa, część 1

Dawne Miasto Zwycięstwa, nad rzeką Tungabhadra 
Początek XIV wieku został naznaczony wieloma zmianami w południowych Indiach. Muzułmańskie wojska powstałego wiek wcześniej na północy Sułtanatu Delhijskiego nieustannie atakowały hinduskie królestwa południa, plądrując, grabiąc, niszcząc świątynie. Jedyne hinduskie imperium, które dawało sobie wtedy jeszcze radę skutecznie bronić się przed naporem muzułmańskim było państwo Hojsala, jednak również i jego położenie cały czas pogarszało się.
W 1336 roku, kiedy muzułmanie opanowali Madurai i założyli tam niezależny sułtanat, najstarszy z braci hinduskiego rodu Sangama, Harihar I, zainspirowany przez swojego nauczyciela duchowego, Widjaranja, założył nowe królestwo. Z czasem udało mu się (a po nim, jego bratu) skonsolidować pod jednym sztandarem rozproszone hinduskie siły południa subkontynentu i tym samym utworzyć skuteczne odparcie napierającym muzułmańskim agresorom.


Pierwszą siedzibę przyszłego imperium ustanowiono w starożytnym Anegundi, jednak właściwą stolicą zostało zbudowane po drugiej stronie rzeki Tungabhandra, Miasto Zwycięstwa, czyli Widźajanagar (na którego terenie znajduje się dzisiejsze Hampi).

Na murze jednej ze świątyń - Hampi, Widźajanagar
W ciągu kilkudziesięciu lat od założenia, pod panowaniem Widźajanagaru znalazło się całe południe Indii. Władcy utrzymali bez zmian dobrze funkcjonujący aparat administracyjny terenów, które wcześniej należały do upadłych hinduskich królestw. Imperium posiadało liczną, nowoczesną armię, która używała nie tylko łuków i mieczy, ale również m. in. słoni bojowych, armat oraz muszkietów. Niskie podatki sprzyjały rozwojowi handlu i Widźajanagar stał się jednym z najbogatszych miast ówczesnego świata, licząc około pół miliona mieszkańców (drugie miejsce na świecie, zaraz po Pekinie). Imperium prowadziło intensywną wymianę handlową nie tylko z Chinami i Azją Południowo-Wschodnią, ale także ze Środkowym i Bliskim Wschodem oraz Wenecją. Władcy tolerowali wszystkie religie w swoim państwie, wspierali rozwój sztuk pięknych. Kobiety zajmowały stanowiska w administracji, zajmowały się handlem, biznesem. 

Ravi Shankar - complete recordings
Widźajanagar, czyli Miasto Zwycięstwa, część 2
Hampi - galeria zdjęć 

Related Posts

wojsko 2232226305222295693

2 komentarze

  1. Ciekawy wpis. A najbardziej zaskoczyła mnie informacja, że w XIV wieku w dalekich Indiach pozwalano kobietom pracować w administracji. W tym czasie w Europie, i jeszcze przez wiele stuleci, kobietę traktowano jako człowieka drugiego gatunku, niezdolnego do wysiłku intelektualnego i nieposiadającego zdolności logicznego myślenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak obecnie nadal często traktuje się kobiety w Indiach to aberracja esencji tradycji tego kraju.

      Usuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *