Międzynarodowy Dzień Jogi - cz. 1


z Huffingtonpost.com

Już za kilka dni, w najdłuższy dzień roku, 21 czerwca, będzie obchodzony po raz pierwszy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Jogi. To wielkie i bardzo ważne dla nas wszystkich wydarzenie: ustanowienie takiego święta to bardzo silne (odgórne) wsparcie dla światowego pokoju, w tym dla oddolnych inicjatyw podejmowanych spontanicznie przez ludzi od wielu dekad.
Tym razem nie chodzi jednak o pozbawiony większego i praktycznego znaczenia polityczny slogan. By osiągnąć (zwiększyć) pokój na Ziemi, trzeba zacząć od wprowadzenia równowagi i spokoju do życia każdego z nas, na poziomie indywidualnym. Skutecznym narzędziem do osiągnięcia takiego stanu jest szeroko pojęta praktyka jogi. Oficjalne wsparcie takich właśnie działań ma zdecydowanie większe znaczenie dla światowego pokoju od służących zupełnie innym interesom inicjatyw typu: wysłanie wojska dla wsparcia jednej ze stron konfliktu, zwiększenie wydatków na zbrojenia itp.
Logo Międzynarodowego Dnia Jogi


Jak doszło do ustanowienia tego święta?


Od końca lat 90tych, głównie za sprawą portugalskiego nauczyciela jogi, Amrta Suryananda Maha Raja, podejmowano lokalne inicjatywy ustanowienia jednodniowego, międzynarodowego święta jogi, 24 godzin wolnych od przelewu krwi na całym świecie, a poświęcanych na praktykę jogi.

W 2011 roku inicjatywa ta znalazła silne wsparcie ze strony Śri Śri Raviego Shankara (Fundacja Art of Living), który zorganizował w aśramie w Bangalore konferencję (“Joga nauką przyczyniającą się do światowego pokoju”). Liczni, uczestniczący w tym wydarzeniu nauczyciele duchowi wezwali wtedy ONZ oraz UNESCO by ustanowić 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi.

Po politycznym tsunami w polityce indyjskiej w 2014 roku (wybory do parlamentu) i zmianie rządu, nowy premier, Narendra Modi, sam od lat praktykujący jogę, udzielił państwowego wsparcia tej inicjatywie i na forum ONZ w Nowym Jorku wygłosił takie oto przemówienie:

(taka dygresja: zwróć uwagę, że są to słowa polityka, człowieka, który rządzi od roku Indiami, a nie nauczyciela duchowego)

 “Joga to bezcenny podarunek starożytnej tradycji Indii. Joga ucieleśnia jedność umysłu i ciała, myśli i działania, powstrzymywania  się i spełnienia, harmonię między człowiekiem a naturą, holistyczne podejście do zdrowia oraz pomyślności. Nie  chodzi tutaj o ćwiczenia, lecz o odkrycie poczucia jedności z samym sobą, światem i naturą. Poprzez zmianę naszego stylu życia oraz stworzenie świadomości, joga może pomóc nam w radzeniu sobie ze zmianami klimatycznymi.  Podejmijmy wysiłek w celu ustanowienia Międzynarodowego Dnia Jogi”.


Kilka miesięcy później ONZ jednogłośnie (!!! to znaczy wszyscy (193 państwa) członkowie tej organizacji) wsparła rezolucję ustanowienia ogólnoświatowego święta jogi, potwierdzając tym samym, iż praktykowanie jogi nie jest związane z jakąkolwiek religią. Rekordowo wysoka liczba państw (177) zgłosiła chęć współsponsorowania prac związanych z organizacją tego wydarzenia. 21 czerwca sesje jogi oraz wykłady na jej temat będą przeprowadzane w 191 państwach, także w Pakistanie, który ostatnio odmówił przyznania wiz dla grupy indyjskich nauczycieli jogi. W działania organizacyjne zaangażowane są indyjskie placówki dyplomatyczne, Fundacja Art of Living oraz lokalne szkoły jogi na całym świecie.

Przewiduje się, że największe zgromadzenie praktykujących jogę będzie miało miejsce w New Delhi, dokładnie na Rajpath, gdzie oczekuje się przybycia 35 tysięcy osób.

Ciekawostka: 21 czerwca każdego roku rozpoczyna się trwająca przez 6 miesięcy tzw. Dakshinayana (wymowa: Dakszinajana), czyli okres szczególnie korzystny dla odbywania praktyk duchowych. 

c.d.n.

Related Posts

Śri Śri Ravi Shankar 7511596704826961525

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *