Dla wolontariuszy - Święte Gaje czyli The Sacred GrovesNiektórzy z Was pewnie pamiętają moje wpisy o Auroville, miejscu gdzie pracowałem jako wolontariusz przez pół roku w 2010 roku. Niedawno miałem okazję ponownie tam zawitać.
Tym razem, jak to mówią, „przez przypadek”, natrafiłem na całkiem nowy projekt, budowy nowego osiedla tanich domów z użyciem jako głównego materiału - ziemi. Poza tym do konstrukcji używa się wiele tak zwanych odpadów, które bardzo obniżają koszt całego przedsięwzięcia. Głównym założeniem jest zbudowanie osiedla, które będzie samo wytwarzało swoją energię elektryczną oraz pokrywało potrzeby na wodę pitną. Doświadczenie uczy, że poleganie na dostawach prądu z sieci energetycznej nie jest najlepszym rozwiązaniem: ciągłe przerwy, zwłaszcza w czasie gorącego lata, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Podobnie sprawa wygląda z wodą. Wody brakuje, a tą, która jest, trzeba i tak pompować ze studni (potrzeba na to prądu elektrycznego, ropy naftowej lub, jak to ma miejsce często w Auroville, zbudować wiatrak pompujący wodę).

Wjazd na teren budowy, po lewej pierwsza turbina wiatrowa
Spotkanie przed rozpoczęciem pracy
Wydawanie narzędzi
Dotychczas zdołano postawić na terenie budowy turbinę wiatrową (zbudowaną przez profesjonalistów-wolontariuszy). Pewne potrzeby na energię pokrywają już także panele fotowoltaiczne.

Tutaj powstaną zbiorniki wodne
Projekt ten przyjmuje wszystkich zainteresowanych wolontariuszy. Obecnie w pracach uczestniczy ok. 20 osób, głównie Indusów, ale także są Amerykanie, Francuzi oraz wolontariusz z Rwandy: niektórzy z nich są studentami architektury, ale jest też wiele osób, które o budowaniu domów nie ma żadnego pojęcia i uczy się wszystkiego z „marszu”.

Dla zainteresowanych:
Pytania dotyczące tego wolontariatu wysyłajcie do:
mango@auroville.org.in

Related Posts

ziemia 2368997448666410336

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *