Fundacja Art of Living

Vishalakshi Mantap
Główny aśram Fundacji Art of Living znajduje się około 20 kilometrów na południe od Bangalore. Prosząc taksówkarza czy autorikszarza o podwiezienie do aśramu, powiedz dokładnie o który aśram Ci chodzi: w Bangalore jest wiele aśramów i łatwo o pomyłkę. Zatem zawsze mów, że chcesz dojechać do aśramu Sri Sri Ravi Shankara w wiosce Udipalya.
Aby dostać się do aśramu z centrum Bangalore (Dworzec Kolejowy Majestic Station) możesz wziąść taksówkę (najlepiej prepaid, koszt około 550 Rs), autorikszę (prepaid – około 200 Rs, budka po lewej stronie po wyjściu z głównego budynku dworca) lub po prostu autobusem: w tym celu przejdź przejściem podziemnym pod ruchliwą ulicą przed dworcem, wejdź na wiadukt i zejdź na jedno ze stanowisk odjazdowych po lewej stronie, skąd odjeżdżają autobusy miejskie. Podobno autobus 211F dojeżdża bezpośrednio pod bramy aśramu. Sam jednak nigdy nie doczekałem się  przyjazdu tego autobusu na przystanek. W takiej sytuacji najlepiej będzie dojechać jednym z licznych autobusów do położonej w południowej części Bangalore dzielnicy Banashankari (bardzo wiele połączeń), a stamtąd znaleźć autobus, który pojedzie dalej na południe, drogą Kanakapura Road do wioski Udipalya (autobusy: 211, 211 (B-H), 214 (A-H), 216, 216 A). Poproś kierowcę by wysadził Cię przy głównej bramie (numer 5).

Gdybyś będąc już na Banashankari, nie mógł znaleźć żadnego z wymienionych autobusów, popytaj kierowców. Poza autobusami miejskimi jeżdżą tam także autobusy prywatne: przejazd tymi pojazdami to jedna wielka przygoda: zatrzymują się według uznania, zaś w środku krzyki współpasażerów mieszają się z przysadzistą muzyką z trzeszczących głośników.
Przy bramie wejściowej do aśramu zostaniesz poproszony przez ochronę o podanie swoich danych. Idź drogą w dół i po prawej stronie zobaczysz duży budynek recepcji, w której będziesz mógł dokonać rejestracji i opłacić swój pobyt.

W aśramie
Aśram jest otwarty dla każdego. Możesz swobodnie zwiedzić cały kompleks, udać się na spacer oraz w wyznaczonych godzinach - oddać się medytacji lub modlitwie w Vishalakshi Mantap, zbudowanym w kształcie kwiatów lotosu budynku, będącego sercem aśramu.
Przebywając w aśramie możesz zapisać się na jeden z rozpoczynających się regularnie co tydzień kursów, prowadzonych w języku angielskim. Jedynie w czasie świąt czy wakacji organizowane są kursy międzynarodowe, zatem jest praktycznie pewne, że przybywając w innym terminie będziesz jedynym nie-indyjskim uczestnikiem! Tym bardziej, że poza kursami w języku angielskim, prowadzone są regularnie przeróżne kursy w takich językach Indii, jak hindi, gudźarati, telugu, kannada... .
Przebywając w aśramie będziesz zawsze otoczony przeróżnymi językami i solidarnym entuzjazmem uczestników kursów: na stołówce, korytarzach czy podczas spaceru.
W aśramie znajduje się księgarnia oraz dobrze zaopatrzona apteka ajurwedyjska. Poza tym kilka sklepów z rękodziełem, wyrobami spółdzielni zatrudniających osoby zubożałe z terenów wiejskich oraz artykułami pierwszej potrzeby. Możesz skorzystać z usług kawiarni-baru, bankomatu oraz kawiarenki internetowej.


Apteka ajurwedyjska
Apteka ajurwedyjska

Działalność aśramu
Fundacja Art of Living to organizacja obecna praktycznie we wszystkich krajach na świecie. Jej działania są ukierunkowane na zbudowanie społeczeństwa wolnego od stresu i przemocy. Cel ten chce osiągnąć poprzez bogatą ofertę przeróżnych kursów opartych na technikach oddechowych, medytacji i jodze.

Podczas Satsangu z założycielem Art of Living, J.Ś. Sri Sri Ravi Shankarem
Podczas satsangu z założycielem Art of Living, J.Ś. Sri Sri Ravi Shankarem

Fundacja jest bardzo aktywna w polu szeroko pojętych działań humanitarnych: rozwiązywanie konfliktów, zrównoważony rozwój na wsi, aktywizacja kobiet, pomoc ofiarom katastrof naturalnych, pomoc więźniom, ochrona środowiska oraz „edukacja dla wszystkich”.
W Indiach organizacja zainicjowała wiele akcji socjalnych wśród mieszkańców wielkomiejskich slumsów oraz zubożałych, zadłużonych chłopów. Zainicjowano program „One dollar a day”, dzięki któremu zebrano środki na utrzymanie i wyposażenie do szkoły dzieci, których rodziców nigdy nie było na to stać. Utworzono prawie 100 szkół, oferujących darmową naukę na terenach wiejskich i zamieszkanych przez tradycyjne plemiona, czyli w miejscach, gdzie formalna edukacja jeszcze nigdy nie była obecna lub mogło sobie na nią pozwolić tylko niewielka grupa wybrańców. W większości dzieci te wywodzą się z tak zwanej kasty dalitów, czyli niedotykalnych.
Organizowane są kursy aktywizujące młodzież do podejmowania inicjatyw mających na celu zmianę na lepsze. Działania zwykle zaczynają się od poprawy często katastrofalnego stanu higieny we wspólnocie wiejskiej lub slumsowej. Zapewnienie dostępu do bezpiecznej wody pitnej, budowa niewielkich zapór czy stawów gromadzących wodę na terenach dotkniętych długotrwałymi suszami. Sadzenie drzew, poprawa warunków mieszkalnych. Odwrót od prowadzącego do spirali długów rolnictwa opartego na GMO i pestycydach na rzecz tradycyjnego, ekologicznego. Aktywizacja kobiet wiejskich poprzez nauczenie ich wykonywania prostych zawodów i tym samym zapewnienie niezależności finansowej, co diametralnie zmienia na korzyść stosunki w rodzinie i wspólnocie.
W Polsce organizacja jest aktywna na polu współpracy z organizacjami zajmującymi się osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków. Oferuje programy pomocy więźniom i kadrze więziennej oraz inne charytatywne programy i doraźne akcje dla najbardziej potrzebujących (np. pomoc podczas powodzi 2010 roku).

Więcej informacji o Art of Living:
www.artofliving.pl
www.artofliving.org

Indie. Wyprawy marzeń. Elżbieta Dzikowska
Aśram lub aśrama 
 

Related Posts

wspólnota 2496874919181330195

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *