Krótko o burzliwej historii stolicy Indii


Swaminarayan Akshardham, Delhi, z wikimedia.org

Delhi to prawdziwy tygiel narodów, tradycji, religii, kultur... Stolica Indii zawdzięcza ten status swojej długiej i burzliwej historii.
Delhi to bardzo stare miasto. W poemacie epickim Mahabharata wspomina się o istnieniu Indraprasthy, której ruiny znajdują się w granicach dzisiejszego Delhi. W przeciągu kolejnych wieków w sumie dziesięć kolejnych miast zostało założonych w pobliżu Indraprasthy (oficjalnie uznaje się tylko siedem). Dwa ostatnie miasta to Old Delhi (Shahjahanabad) oraz New Delhi. Wszystkie te ośrodki miejskie tworzą dziś jedną metropolię.

Położenie na ważnych szlakach handlowych oraz pełnienie funkcji stolicy wielu królestw i imperiów sprawiło, że Delhi przez długie wieki (zwłaszcza w ciągu ostatnich ponad 800 lat) było sceną politycznego zamętu. Ciągłe najazdy, plądrowanie, morderstwa polityczne, powstania zbrojne... zdawały się nie mieć końca.
Inwazja muzułmanów zapoczątkowana w roku 1191 doprowadziła do ważnych zmian w historii Indii: królowie hinduscy z północno-zachodnich oraz północnych Indii zostali pokonani, wiele wspaniałych hinduskich oraz buddyjskich ośrodków nauki i religijnych praktyk zostało zniszczonych i splądrowanych, a Delhi wraz z wielkimi obszarami Indii północnych dostały się pod rządy ciągle zmieniających się dynastii muzułmańskich z Azji Środkowej. W 1398 roku, przed bramami Delhi, Timur (Tamerlan) rozkazał zmasakrować 100 tysięcy hinduskich więźniów, po czym zajął miasto. Prawie wszyscy pozostali przy życiu mieszkańcy Delhi dostali się do niewoli. W 1526 roku północne Indie zostały podbite przez muzułmańską dynastię Wielkich Mogołów, która sto lat później zdołała opanować większą część subkontynentu. Jeden z cesarzy tej dynastii założył nowe miasto, zwane od jego imienia imienia Shahjahanabad, do którego wkrótce przeniesiono stolicę imperium. Wraz z upadkiem potęgi Mogołów w XVIII wieku, Delhi stało się łatwym łupem dla licznych najeźdźców.
Brytyjczycy przejęli kontrolę nad Delhi na początku XIX wieku i w 1911 roku ustanowili tam stolicę Brytyjskiego Radźu. Zbudowano New Delhi, nową siedzibę rządu.
New Delhi zostało stolicą niepodległych Indii w 1947 roku. Podczas tragicznych wydarzeń podziału Indii tysiące muzułmanów wyjechało z Delhi do Pakistanu, podczas gdy tysiące uciekinierów hinduskich oraz sikhijskich, głównie z zachodniej części Punjabu (dziś część Pakistanu) osiedliło się w mieście.
Operację Blue Star w Amritsar (w 1984 roku) postrzega się jako przyczynę zamordowania przez sikhijskich ochroniarzy piastującej stanowisko premiera Indiry Gandhi. Na drugi dzień w Delhi doszło do wybuchu rozruchów antysikhijskich, w wyniku których zginęło 2700 wyznawców tej religii
Dzisiejsze Delhi to metropolia, w której współistnieją cztery bardzo się od siebie różniące światy: 1) dobrze zaplanowane, pełne wolnej przestrzeni New Delhi, 2) zatłoczone, tradycyjne i średniowieczne Old Delhi, 3) dzielnice nowoczesnych budynków ze stali i szkła, siedziby firm sektora IT oraz centrów handlowych, położone głównie na południowych przedmieściach oraz 4) liczne slumsy.
Szybko rozwijająca się od dwóch dekad gospodarka stolicy oferuje dużo atrakcyjnych miejsc pracy przyciągających tysiące imigrantów z całych Indii. To największy ośrodek handlowy, rzemieślniczy oraz sektora IT północnych Indii.

Related Posts

zniszczenie 2920255659937903471

1 komentarz

  1. interesujący blog :*
    pozdrawiam i zapraszam do mnie :3
    http://wersy-zycia.blogspot.com
    ~Sandrella

    OdpowiedzUsuń

emo-but-icon

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *