Alternatywa - czas na staż w Indiach część 2

Town Hall - Urząd Miejski w Auroville
Oferty staży oraz możliwości odbycia kursów czy nauki dotyczą praktycznie każdego aspektu życia społecznego. Są skierowane do niezależnych studentów i woluntariuszy, jednakże coraz więcej jest aplikacji w ramach umów między zagraniczną uczelnią a Auroville. Przybywają także większe grupy oraz naukowcy, często z wieloletnim doświadczeniem i z renomowanych światowych uczelni, gdzie na miejscu znajdują korzystne warunki dla przeprowadzenia swoich badań i tym samym wsparcia projektu Uniwersalnego Miasta.

Najciekawsze oferty są skierowane do tych, którzy mogą spędzić w Auroville minimum 1 miesiąc. Dla tych kandydatów stworzono specjalne biuro (AVIS), pośredniczące i pomagające w załatwianiu formalności.

W Lesie Sadhana
Najbardziej poszukiwani są studenci i specjaliści z zakresu informatyki, dziennikarstwa, komunikacji, ochrony środowiska i rolnictwa, ochrony wód, gleb i pozyskiwania energii z niekonwencjonalnych źródeł. Również nauczyciele (różnych przedmiotów), menedżerowie projektów. Jednakże każdy człowiek wykazujący się dobrą wolą, gotów pracować na rzecz wspólnoty, znajdzie tam dla siebie miejsce. Są projekty, zwłaszcza związane z rolnictwem ekologicznym czy zalesianiem, gdzie nabór studentów i woluntariuszy trwa przez cały rok.

Na budowie nowego osiedla
W Sadhana Forest
Zdjęcie z wystawy Visitors Centre Auroville
Ostatnie lata przyniosły bardzo duży wzrost zainteresowania Auroville: uczelnie głównie z Francji, Niemiec i USA ustanowiły już bardziej formalną platformę współpracy, polegającą na organizacji praktyk, warsztatów czy wyjazdów badawczych dla całych grup studentów. Przykładem może być tzw. American Pavillion, którego pierwsze istniejące już części składowe zostały zbudowane od podstaw przez studentów z USA, z uwzględnieniem wielu tych prostych i bardziej zaawansowanych technologii ekologicznych. We współpracy z uczelniami opracowuje się elastyczne programy nauki czy praktyk, dostosowane do potrzeb zainteresowanej grupy.

Kilka miesięcy przed planowanym przyjazdem warto nawiązać kontakt z AVIS, wypełniając wskazane formularze i prosząc o pośredniczenie w znalezieniu praktyki. AVIS jest też bardzo pomocne w załatwieniu zakwaterowania, co poza okresem indyjskiego lata (kwiecień - czerwiec) może okazać się nie lada wyzwaniem. Zorganizowanie praktyki i zakwaterowania przed przyjazdem jest kluczowe, zwlaszcza dla kogoś, kto dysponuje z góry określonym czasem na pobyt w Indiach (aktualne przepisy pozwalają na maksymalnie 6-cio miesięczny pobyt z wizą turystyczną, po czym istnieje obowiązek opuszczenia kraju na dwa miesiące) i nie lubi siedzieć na miejscu bezczynnie. Oczywiście można też i załatwić sobie praktykę bezpośrednio z menedżerami konkretnego projektu: na stronie internetowej Auroville są dostępne wszelkie informacje. Są również i tacy, którzy przyjeżdżają w ciemno i załatwiają wszystko na miejscu. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z niespodziankami i nawet długim oczekiwaniem, zwłaszcza na miejsce noclegowe w jednym z tzw. guesthouse’ów czy pawilonach.

W pokoju wolontariuszy w International House
Ważnym argumentem dla wielu przybywających na staże do Auroville jest niski koszt utrzymania: za pracę świadczoną w ramach praktyk nie otrzymuje się oczywiście wynagrodzenia, jednakże ilość środków, które trzeba przeznaczyć na zakwaterowanie, żywność czy przejazdy jest o wiele niższa niż w Europie, choć przewyższająca średnią indyjską. Przybywający niezależnie do Auroville studenci czy absolwenci zachodnich uczelni wybiera to miejsce, gdyż w ten sposób unikają konieczności brania kredytu w banku na zrealizowanie wymarzonej praktyki.

Wyrabianie rzeźb z wosku
To miejsce, gdzie kreatywność i nowe idee są witane z otwartymi rękoma. To fantastyczna okazja przeżycia czegoś innego, zaoferowania swoich kwalifikacji i czasu oraz równocześnie otrzymania czegoś w zamian, o co trudno i długo by się starać w innych miejscach, zwłaszcza w korporacyjnym świecie biznesu.

Related Posts

wolontariat 501449056328685495

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *