Monsun tuż za progiem


Wczoraj 30-go maja, po raz kolejny w ciągu tego kończącego się właśnie upalnego lata, mieszkańcy Bangalore doświadczyli nadejścia przyjemnego chłodu. Już od kilku dni we wczesnych godzinach porannych oraz późnym popołudniem i wieczorem na niebie utrzymywało się duże zachmurzenie z rzadkimi przejaśnieniami. Jednak deszcz nadszedł dopiero wczoraj wieczorem, poprzedzony podmuchami silnego wiatru i odgłosami dalekich grzmotów.


Po 2 godzinach ulewy wiele zwłaszcza centralnie położonych dzielnic miasta, zostało (jak zwykle zresztą) podtopionych. System kanalizacji i odprowadzania nadmiaru wody często jest zapchany śmieciami, został zbudowany bardzo nierzetelnie lub w wielu miejscach po prostu nie istnieje. Dlatego wystarczy krótka ulewa by zatopić główne drogi przelotowe i skrzyżowania w centrum miasta. Ruch zostaje wstrzymany lub spowolniony do minimum. Piesi natomiast, poza zwykłymi, właściwymi dla Indii utrudnieniami w poruszaniu się po ulicach, muszą dodatkowo głowić się nad znalezieniem przejścia między dziurami i zagłębieniami w terenie wypełnionymi nagle wodą (o trudnej do określenia głębokości). Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy skorzystanie z transportu publicznego, autorikszy lub taksówki.

Tymczasem monsun jest już tuż za progiem. Według ostatnich doniesień, fala deszczu dotrze nad wybrzeże Kerali już w niedzielę 2go czerwca, a tuż przed jej nadejściem oczekiwane są liczne przed-monsunowe opady na wielu obszarach południowych Indii, głównie w Kerali, na wybrzeżu Karnataki oraz na archipelagu Lakszadiwów oraz Andamanów. Te opady przed-monsunowe, zdarzające się w czasie letnich miesięcy w południowych Indiach, zwane są „prysznicem mango”, a to dlatego iż pozwalają na odpowiednie dojrzewanie owoców i zapobiegają ich przedwczesnemu opadaniu z drzew.

Od dawna oczekiwana fala ochłody i ożywienia dociera nad Indie.

Zdjęcie: udupitoday.com 

Klimat, pory roku i... lato
Monsun, monsun

Related Posts

wiatr 3622842559228856849

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *