Karnataka

Pałac Maharadży, Mysore
KARNATAKA należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów stanów w Indiach oraz zajmuje drugie miejsce jeśli chodzi o ilość chronionych zabytków.
Bangalore – zwane od niedawna w języku kannada – Bengaluru, stolica stanu Karnataka. To piąta co do ilości mieszkańców największa indyjska aglomeracja. Dzięki położeniu na Płaskowyżu Mysore, miasto oferuje bardzo umiarkowany jak na południe Indii klimat. Miasto znane jest od dawna ze swych pięknych ogrodów, a od kilkunastu lat utożsamiane jest z obecnością międzynarodowych koncernów przede wszystkim sektora usług informatycznych i call center. Niekiedy nazywane Indyjską Doliną Krzemową to równocześnie najbardziej nowoczesne, czytaj "zachodnie", miasto indyjskie, co przekłada się na wysokie zarobki i koszt życia zarazem. Z obiektów wartych do zobaczenia: Świątynia Nandi, Ogrody Botaniczne Lal Bagh, Cubbon Park, Pałac Bangalore, Pałac Letni Sułtana Tipu, Świątynia ISKCON.

Ogrody Lal Bagh w Bangalore
Central Mall w Bangalore
Przed Centralną Biblioteką Stanową, Cubbon Park, Bangalore
 Mysore (wym. Majsor) – to kulturalna stolica stanu Karnataka, rządzona przez wiele wieków, aż do ogłoszenia Niepodległości Indii, przez jedną dynastię Wodeyarów. Miasto znane jest z pięknego Pałacu Maharadży, jedwabnych turbanów oraz sari. W 2010 roku zostało wybrane jako drugie najczystsze miasto w Indiach.

W Mysore
Ruiny Hampi - dawnej wspaniałej stolicy Królestwa Widźajanagaru, zniszczonej po półrocznym oblężeniu w 1565 roku przez wojska muzułmańskie.
Bijapur (wym. Bidźapur) - stolica dawnego Sułtanatu Bijapuru, obfituje w przykłady architektury islamu, głównie grobowce sułtanów, jak Gol Gumbaz. Zainteresowani militariami spędzą mile czas podziwiając największe ponoć działo średniowieczne na świecie, użyte w wojnie przeciwko Królestwu Widźajanagaru: długie na 4 metry, o średnicy 1,5 metra waży aż 55 ton!
Aihole - dawna stolica hinduskiej dynastii Czalukja, z około 140 świątyniami, w tym ze wspaniałą świątynią poświęconą Durdze.

Przewodnik po południowych Indiach

Related Posts

świątynie 6313430472628019714

Prześlij komentarz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *